تجاری سازی

تجاری سازی فرآیند تبدیل ایده‌ها و اختراعات به محصولات و یا خدمات قابل عرضه در بازار و در نتیجه ایجاد تولید ارزش است.

معمولا، تجاری سازی پس از رشد یک کسب و کار کوچک و مقیاس گذاری فعالیت های خود و رسیدن به سطوحی رخ می دهد که به آن امکان می دهد با موفقیت به یک بازار بزرگتر برسد.

به عنوان مثال :

اگر یک نانوایی کوچک به نان با پودر دارچین معروف باشد و آنها را با موفقیت زیادی به فروش برساند ، می تواند محصولات خود را با عنوان نان های دارچینی به فروشگاه های مواد غذایی محلی ، شیرینی فروشها و یا نانوایی ها  فروخته و با افزایش فروش خود تجاری سازی کند.

برای کالاهای دانشی که سهم نوآوری در آنها بالاست، ریسک آن به مراتب بالاتر از کالاهایی است که شناخت کافی از آنها در بازار و جامعه وجود دارد.

توجه : موفقیت در تبدیل یک ایده ذهنی به محصول یا خدمت و ورود آن به بازار ،مرهون اجرای دقیق و درست گام‌های تجاری‌سازی است.

تحقیقات بازار

در فرایند تجاری سازی، پس از ایده پردازی، بایستی بررسی و مطالعه بازار یا تحقیقات بازار صورت پذیرد. در ضمن این تحقیقات نمونه اولیه تهیه و همگام با مطالعه اولیه بازار، مسایل آن ، حل و فصل می گردد.

نتیجه این مرحله، میزان تقاضا، فروش و در نهایت درآمد حاصل از ایده مشخص می گردد.

متناسب با میزان فروش ، امکانات مورد نیاز برآورد و هزینه آن ارزیابی می شود.

پس از این مرحله ، امکان مطالعه مالی وجود دارد. در صورت سودآور بودن در این مرحله تولید محصول متناسب با تقاضا انجام و به بازار ارایه می گردد.

توجه می شود مطالعه مالی حتما تحلیل حساسیت و تحلیل ریسک صورت پذیرد. در ضمن توجه می شود پس از مطالعه مالی مطالعه اجتماعی صورت گیرد تا فواید اجتماعی محصول (کالا یا خدمات) مشخص و برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست