مدلهای برندسازی

برندسازی در جهان سبب ایجاد تمایز تولیدات یک کشور و یا سازمان با کالاهای مشابه آن در بازار می‌شود. در واقع یک برند، ذهنیتی مثبت را در مشتری به وجود آورده و او را ترغیب به خرید آن می‌کند. برندینگ تنها به انتخاب یک نام زیبا و یا یک لوگوی شاخص محدود نمی‌شود بلکه این مفهوم نشانه اعتبار، اصالت و کیفیت کالاهای تحت یک برند است. در دنیای رقابتی امروز، برند یا نام و نشان تجاری ابزاریست برای ارزش بخشیدن به محصولات و یکی از ارزشمندترین دارایی‌های سازمان‌ها محسوب می‌شود.

داشتن برند یا نام‌تجاری موجب بوجودآمدن اعتماد و وابستگی خاطر نسبت به محصول و خدمات می‌شود. داشتن برند، فرصت بسیار خوبی جهت گسترش تجارت از طریق آشنایی مشتریان با محصولات و خدمات تولیدکننده را فراهم می‌آورد. نام تجاری و ارتقای آن، ارزش خاصی را برای مشتری خلق می‌کند که به سادگی توسط رقبا قابل تقلید نیست. این استراتژی سبب افزایش حاشیه سود و بازده بیشتر سرمایه خواهد شد. در فصل گذشته در رابطه با مفاهیم برند، صحبت شد. در این فصل تلاش می‌شود تا راه‌های ایجادبرند و مراحل ساخت یک برندموفق مورد بررسی قرار گیرد.

<h5 “>heading سفارشی

1) تعریف و تنظیم کردن هدف شخصی

در مرحله اول، هدف شخصی به روشی متقاعدگرایانه و محرک تعریف و تنظیم می‌شود، که در نهایت منجر به قابل رویت شدن هدف می‌گردد. هدف شخص، شامل ماهیت، نقطه شروع، نیت اصلی و اصول راهنمای برند شخصی است.

مثال: آرزوی بچگی بیل گیتس: در هر خانه، روی هر میز کار یک کامپیوتر شخصی باشد. در واقع برند فردی او با رویای فردی اش شروع شد.

آرزوی اپرا وینفری: از تلویزیون به عنوان ابزاری برای خدمت به خدا استفاده کند. این رویا راهنمای برند او شد: ارتباطی احساسی با مخاطبانش.

چارچوب هدف شخصی

2) تعریف و تنظیم برند شخصی

در مرحله دوم، برند شخصی به یاد ماندنی، متقاعدگر، مرتبط، متمایز و ارزشمند تعریف و تنظیم می‌شود. قبل از هر اقدامی فرد باید تحلیل SWOT شخصی را اجرا و خودش را ارزیابی کند. نتایج این تحلیل، تعریفی از سبک زندگی شخص را فراهم می آورد که مرتبط با اهداف برند است. سپس اهداف برند، خدمات خاص، مرتبط با چهار بعد داخلی، خارجی، دانش و یادگیری و مالی تعیین می‌گردد. در مرحله بعد، مخاطب و نیازهای آن، بیانیه و داستان برند شخصی مشخص می شوند. سرانجام باید لوگویی برای این برند شخصی طراحی شود.

 
3) تنظیم کردن کارت امتیاز متعادل شده شخصی

هدف و برند شخصی ارزشی ندارند مگر اینکه تبدیل به واقعیت شوند. از این رو، تاکید در این مرحله، توسعه دادن برنامه عملی یکپارچه و متعادل شده ای برای دستیابی به اهداف برند شخصی و حذف نکات منفی است. کارت امتیاز متعادل شده در بر گیرنده عوامل حیاتی موفقیت و مرتبط با اهداف، اقدامات عملی، هدف نهایی و اقدامات اصلاحی است. این کارت، برند شخصی را به روشی متعادل مدیریت پذیر و قابل اندازه گیری می‌کند.

4) پیاده سازی و ترویج هدف، برند و کارت امتیاز متعادل شده شخصیت

در این مرحله باید کوشش شود تا از طریق چرخه چهار بعدی برنامه، گسترش، اقدام و چالش به تدریج آگاهی برند را در سطح جامعه و بین مخاطبان هدف افزایش داد. علی رغم حفظ پیوستگی در اصلاح و توسعه، شخص باید در تلاش برای کسب اعتبار و تخصص باشد، از این رو پیام برند باید از طریق کانال های متنوع رسانه‌ای پخش، ترویج و تبلیغ شود. علاوه بر بازاریابی پیوسته و پایدار برند، ضروری است تا تصمیمات آگاهانه درباره همکاری با افراد نختلف و ایجاد شبکه ای قوی از روابط گرفته شود.

پیمایش به بالا